معرفی چند مسکن قوی برای ایمپلنت دندان (تسکین درد بعد از کاشت)

ویکی دندان 1403/02/12 0 دیدگاه

انجام خود جراحی کاشت ایمپلنت دندان هیچ دردی ندارد، زیرا تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اما معمولاً در طول دوره بهبودی (برای مدتی پس از جراحی و طی روزهای اول) درجاتی از درد و تورم را تجربه می کنید. میزان ناراحتی، بسته به عواملی مانند پیچیدگی جراحی و میزان تحمل درد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد ولی نباید زیاد نگران آن باشید زیرا روش های ساده ای برای کنترل این درد وجود دارد. هرچند که دندانپزشک تمام نکات برای مدیریت درد پس از کاشت ایمپلنت را به شما یادآوری می کند اما خواندن محتوای این صفحه نیز می تواند برایتان مفید باشد زیرا با تعدادی دارو به عنوان بهترین مسکن ایمپلنت دندان بیشتر آشنا خواهید شد.

بررسی بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان (روش های رایج)

درمانِ درد پس از جراحی ایمپلنت دندان بسیار مهم است، زیرا نه تنها راحتی شما را افزایش می دهد، بلکه روند بهبودی را نیز تسریع می بخشد. با کنترل درد، می توانید در فعالیت های عادی شرکت کرده و مجددا به روال بهداشت دهان و دندان بازگردید. بنابراین در کل، مدیریت درد برای موفقیت نتایج جراحی ایمپلنت ضروری است. در ادامه مهم ترین و البته رایج ترین روش های تسکین درد بعد از کاشت ایمپلنت را بررسی کرده ایم:

+ استفاده از مسکن های بدون نسخه یا OTC

بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان در صورتی که درد خفیف تا متوسطی را تجربه می کنید داروهای مسکن بدون نسخه هستند. یعنی می توانید به راحتی و بدون نیاز به نسخه آن ها را تهیه کنید. این داروها به راحتی در دسترس هستند و می توانند خیلی سریع درد شما را تسکین دهند. دو نوع رایج از مسکن های OTC داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن هستند.

مسکن های بدون نسخه برای درد ایمپلنت دندان

NSAID ها مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) و ناپروکسن (Aleve) معمولاً برای مدیریت درد ایمپلنت دندان استفاده می شوند. آنها با کاهش تولید برخی مواد شیمیایی که مسئول درد در بدن هستند عمل می کنند. این داروها در دوزها و شکل های مختلف از جمله قرص، کپسول و ژل موضعی موجود هستند. استامینوفن هم یک گزینه رایج است و برای دردهای جزئی تا متوسط عملکرد بسیار خوب و فوری دارد.

+ مصرف داروهای تجویزی

بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان آن دارویی است که مستقیما توسط دندانپزشک شما تجویز می شود. در واقع تقریبا در تمامی موارد، دندانپزشک شما مسکن های که به نسبت داروهای بدون نسخه بسیار قوی تر هستند را برایتان تجویز می کند.

این داروها معمولاً برای کسانی که ناراحتی قابل توجهی را تجربه یا تحمل می کنند بسیار موثر هستند. مسکن های ترکیبی مانند ژلوفن یا مفنامیک اسید از جمله این داروها هستند. فقط توجه داشته باشید که در صورت داشتن حساسیت دارویی و یا برخی بیماری ها حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید.

بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان تجویز شده توسط دکتر است

+ استفاده از مسکن های افیونی (فقط در موارد خاص و تحت نظر دندانپزشک)

بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان چنانچه درد شدیدی را تجربه می کنید می تواند داروهای افیونی باشند. در واقع مواد افیونی مانند کدئین یا هیدروکودون مسکن های قوی هستند که می توانند درد شدید ایمپلنت دندان را تسکین دهند. اما به دلیل احتمال ایجاد عوارض جانبی و اثرات ناخواسته این داروها تنها برای مدت زمان بسیار کوتاه و تحت نظارت دقیق پزشک یا دندانپزشک تجویز می شوند. لطفا از تهیه و استفاده از این داروها اجتناب شود.

+ در نظر گرفتن داروهای ضد اضطراب

برخی از افراد ممکن است بیشتر از آنکه به بهترین مسکن برای دندان درد نیاز داشته باشند، به کاهش اضطراب و استرس نیاز داشته باشند. در واقع اضطراب یا ترس مربوط به اقدامات دندانپزشکی می تواند درک افراد را از درد تقویت کند. در چنین مواردی، دندانپزشکان ممکن است داروهای ضد اضطراب را برای کمک به آرامش بیماران و کاهش ناراحتی در حین و بعد از جراحی تجویز کنند.

+ مسکن های موضعی درد

مسکن‌های موضعی مانند ژل‌های خوراکی یا کِرم‌ها را می‌توان مستقیماً روی ناحیه آسیب‌دیده استفاده کرد تا درد را تسکین دهد. این محصولات اغلب حاوی ترکیبی از موادی هستند که ناحیه را بی حس کرده و التهاب را کاهش می دهند.

بهترین مسکن طبیعی برای ایمپلنت دندان چیست؟ (غیر دارویی)

اگر به جای مصرف داروهایی که به عنوان بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان به آن ها اشاره شد، جایگزین های طبیعی را ترجیح می دهید، چند راه حل وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. این موارد شامل استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم، شستشوی دهان با آب نمک گرم (برای تسکین لثه ها) و مصرف غذاهای ضد التهابی مانند زردچوبه یا زنجبیل است. البته به یاد داشته باشید که در خصوص این روش ها حتما با دندانپزشک خودتان صحبت کنید.

کمپرس سرد برای تسکین درد

اقدامات احتیاطی و توصیه ها در خصوص مصرف داروهای مسکن بعد از ایمپلنت

هر کدام از داروهایی که به عنوان بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان معرفی شد باید دقیقا مطابق با دستورالعمل های دندانپزشک و توضیحات شرکت سازنده مصرف شود. قبل از مصرف این مسکن ها میبایست به موارد زیر توجه شود:

 • قبل از مصرف هر گونه داروی ضد درد، دندانپزشک خود را در مورد هر گونه حساسیت یا شرایط پزشکی که دارید مطلع کنید.
 • از مصرف الکل در حین مصرف مسکن خودداری کنید، زیرا می تواند اثرات آنها را تشدید کند.
 • مراقب عوارض جانبی احتمالی برخی داروها مانند خواب آلودگی یا سرگیجه باشید و در صورت مشاهده این علائم از کار با ماشین آلات سنگین یا رانندگی خودداری کنید.
 • اگر درد با وجود مصرف مسکن ادامه یافت یا بدتر شد، برای ارزیابی بیشتر با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

چند نکته ساده دیگر برای مدیریت درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان

علاوه بر مصرف داروهایی که به عنوان بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان معرفی شد، چند نکته وجود دارد که می توانید برای مدیریت درد بعد از جراحی ایمپلنت دندان در پیش بگیرید:

 • دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و درد
 • پایبندی به برنامه غذایی نرم با دمای متعادل (سرشار از غذاهای مقوی)
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • اجتناب از سیگار و الکل (زیرا خطر خونریزی، التهاب و درد را بیشتر می کنند)
 • اجتناب از انجام فعالیت های خسته کننده
 • حفظ آرامش و داشتن استراحت کافی
 • مصرف آب کافی و ممانعت از کم آبی بدن
حفظ آرامش برای کنترل درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان

پاسخ به سوالات متداول درباره بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان

دردِ بعد از جراحی ایمپلنت دندان، چقدر طول می کشد؟

مدت زمان درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عواملی مانند پیچیدگی جراحی و تحمل هر فرد بستگی دارد. به طور معمول، ناراحتی اولیه برای چند روز تا یک هفته طول می کشد سپس به تدریج در طول زمان از بین می رود. شما می توانید بهترین مسکن ها برای ایمپلنت که در این مقاله معرفی شد را برای تسکین درد (تحت نظر دکترتان) مصرف کنید.

آیا می توانم قبل از جراحی ایمپلنت دندان مسکن مصرف کنم؟

بله می توانید اما بهتر است قبل از مصرف هر گونه مسکن قبل از جراحی با دندانپزشک خود مشورت کنید. ایشان دستورالعمل های خاصی را بر اساس سابقه پزشکی و روش برنامه ریزی شده به شما ارائه می دهند و احتمالا به شما اجازه دهند مسکن معمولی و داروی ضد اضطراب مصرف کنید. اما بعید است به شما اجازه دهند که داروهای قوی (از جمله آن هایی که به عنوان بهترین مسکن برای ایمپلنت معرفی شد) مصرف کنید. زیرا نیازی به مصرفشان قبل از عمل نیست.

آیا می توانم هنگام مصرف داروهای مسکن رانندگی کنم یا با ماشین آلات کار کنم؟

خیر فرقی نمی کند شما بهترین مسکن برای ایمپلنت دندان که بسیار قوی است مصرف کرده باشید یا یک مسکن معمولی، بعد از مصرف داروها بهتر است رانندگی نکنید و مخصوصا با ماشین آلات کار نکنید. زیرا برخی از داروها می توانند باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شوند. اگر این علائم را تجربه کردید، بهتر است از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید تا زمانی هوشیاری کامل ندارید نباید رانندگی یا کار کنید.

اگر درد بعد از ایمپلنت دندان ادامه یابد یا بدتر شود چه اقداماتی انجام دهم؟

اگر با وجود مصرف مسکن های معرفی شده (مخصوصاً تجویزی ها) و همچنین با پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک، درد ادامه یافت یا بدتر شد، بسیار مهم است که خیلی زود با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک وضعیت شما را در اولین فرصت ارزیابی کرده و راهنمای مناسبی برای رفع نگرانی های شما ارائه می دهد. یادتان باشد که حتما و حتما در این مواقع با دندانپزشک صحبت کنید و مساله را به تاخیر نیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.