دندانپزشکی کودکان و هر چیزی که باید درباره آن بدانید

ویکی دندان 1403/02/16 0 دیدگاه

دندانپزشکی اطفال (Pediatric dentistry) شاخه ای تخصصی از دندانپزشکی است که بر سلامت دندان نوزادان، کودکان، نوجوانان و افراد با نیازهای خاص تمرکز دارد. این رشته تخصصی شامل مراقبت جامع از دهان و دندان (از اقدامات پیشگیرانه گرفته تا تشخیص و درمان مشکلات دندانی خاص) کودکان است. دندانپزشک اطفال نه تنها در روش های دندانپزشکی کودکان آموزش دیده است، بلکه به مهارت هایی برای برقراری ارتباط موثر با بیماران جوان و ایجاد محیطی راحت و دوستانه برای آنها مجهز شده است. در این مقاله هرچیزی که لازم است درباره این شاخه تخصصی دندانپزشکی بدانید را توضیح داده ایم.

دلیل اهمیت زیاد دندانپزشکی کودکان چیست؟

داشتن سطح مناسبی از سلامت دهان و دندان در دوران کودکی پایه ای برای یک عمر  زندگی با لبخندی سالم است. دندانپزشکی اطفال نقشی حیاتی در جهت حصول اطمینان از مراقبت مناسب از دهان، دندان ها و لثه های کودک شما از سنین پایین ایفا می کند.

این شاخه تخصصی به ما و کودکانمان کمک می کند تا با انجام اقدامات پیشگیرانه، تشخیص و درمان مشکلات دندانی به موقع و دریافت آموزش اصولی در جهت انجام اقدامات بهداشت دهان و دندان، زندگی بهتری داشته باشیم و ما را از پرداخت هزینه های سرسام آور دندانپزشکی در آینده بر حذر می دارد.

دندانپزشکی کودکان

اولین ویزیت دندانپزشکی اطفال باید چه زمانی انجام شود؟

به طور کلی از زمانی که اولین دندان نوزاد شما در سنین حدود 6 ماهگی بیرون می آید بهتر است که به یک متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید. همچنین می توانید دست نگاه دارید و در حدود 1 سالگی این ویزیت را انجام دهید.

شروع زودهنگام ویزیت های دندانپزشکی به دندانپزشک اطفال اجازه می دهد تا رشد و تکامل دندان های کودک شما را کنترل کند، مشکلات احتمالی را تشخیص داده و راهنمایی هایی را در مورد مراقبت های دهانی متناسب با نیازهای کودک تان ارائه دهد.

دندانپزشک اطفال به چه کسی گفته می شود؟

دندانپزشکان اطفال ابتدا دندانپزشک عمومی هستند که بعد از سپری کردن 3 تا 4 سال دیگر آموزش تخصصی در حیطه دندانپزشکی کودکان، بر روانشناسی کودک، رشد و تکامل و نیازهای منحصر به فرد بیماران نوزاد تا نوجوان خود تمرکز می کنند. این دانش تخصصی به آنها اجازه می دهد تا مراقبت های دندانی جامعی را ارائه دهند که به طور خاص برای کودکان طراحی شده است.

متخصص دندانپزشکی کودکان کجا کار می کنند؟

این متخصصان فقط مجهز به دانش کافی نیستند بلکه محیطی درمانی ایجاد می کنند که کاملا پاسخگوی نیازی های بچه ها است تا آن ها بتوانند هم درمان شوند و هم در محیط امن و کودکانه ای باشند. متخصصان دندانپزشکی اطفال در وهله اول خودشان مطب تخصصی دارند. آن ها مطب دندانپزشکی دارند که به طور اختصاصی برای ایجاد فضایی دلپذیر و دوستدار کودک طراحی شده است.

در این مطب از اتاق‌های انتظار رنگارنگ گرفته تا اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌ها، همه چیز با هدف تبدیل ویزیت دندانپزشکی به یک تجربه مثبت برای کودکان است. کارکنان آموزش دیده اند تا با کودکان به شیوه ای آرام و اطمینان بخش ارتباط برقرار کنند و به کاهش هر گونه اضطراب دندانی کمک کنند.

به جز این، متخصصان دندانپزشکی اطفال می توانند در کلینیک های بزرگ، مراکز بیمارستانی و سایر مراکز درمانی دیگر استخدام شده و مشغول ارائه خدمات شوند.

درمان های رایج در دندانپزشکی کودکان چه هستند؟

+ معاینه و جرمگیری دندان ها

معاینات منظم دندانپزشکی برای نظارت بر سلامت دهان و دندان کودک شما ضروری است. در طول این معاینات، دندانپزشک اطفال دندان ها، لثه ها و سلامت کلی دهان را ارزیابی می کند و هر گونه نشانه ای از پوسیدگی، ناهماهنگی یا سایر مشکلات دندانی را بررسی می کند. تمیز کردن یا همان جرمگیری حرفه ای به حذف پلاک و جرم دندان کودک شما کمک می کند و خطر ایجاد حفره و بیماری لثه را کاهش خواهد داد.

+ فلورایدتراپی

فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان و محافظت در برابر پوسیدگی دندان کمک می کند. متخصصان دندانپزشکی کودکان ممکن است درمان های فلوراید را به عنوان بخشی از مراقبت های پیشگیرانه دندان توصیه کنند. این درمان‌ها شامل استفاده از وارنیش، ژل یا فوم فلوراید بر روی دندان‌ها می‌شود که یک لایه محافظتی اضافی در برابر پوسیدگی ایجاد می‌کند.

+ فیشور سیلانت درمانی

سیلانت های دندانی پوشش های نازک و محافظی هستند که روی سطوح جویدنی دندان های عقبی اعمال می شوند. آنها به عنوان یک مانع عمل می کنند و از گیر افتادن ذرات غذا و باکتری در شیارهای دندان و ایجاد حفره جلوگیری می کنند. فیشور سیلانت یک اقدام پیشگیرانه بسیار موثر به ویژه برای کودکانی هستند که ممکن است بهداشت ضعیفی داشته باشند.

فیشور سیلانت دندان بچه ها

+ پر کردن و ترمیم دندان (از رایج ترین خدمات دندانپزشکی کودکان)

اگر کودک شما حفره یا پوسیدگی دندان دارد، دندانپزشک اطفال درمان های ترمیمی مناسبی را متناسب با شدت و وسعت مشکل توصیه می کند. این درمان ها ممکن است شامل پرکردن معمولی دندان باشد که شامل برداشتن قسمت پوسیده و پر کردن آن با مواد همرنگ دندان است. همچنین ترمیم های دیگری مانند روکش های دندانی ss یا استیل ضد زنگ نیز به عنوان یک درمان جامع تر ممکن است در نظر گفته شود.

+ ارزیابی های ارتودنسی

دندانپزشکان اطفال همچنین در نظارت بر رشد و تکامل دندان ها و فک های کودک شما نقش دارند. آنها می توانند علائم اولیه مشکلات ارتودنسی مانند دندان های شلوغ یا نامرتب را ارزیابی و شناسایی کنند. ارزیابی های اولیه ارتودنسی امکان مداخله به موقع را فراهم می کند و به طور بالقوه می تواند نیاز به درمان ارتودنسی گسترده تر را در آینده کاهش دهد. در این خصوص ممکن است متخصص دندانپزشکی کودکان با یک ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی همکاری نزدیکی داشته باشد.

+ انجام اقدامات پیشگیرانه برای سلامت دندان کودکان

پیشگیری در دندانپزشکی کودکان یکی از اصلی ترین اقدامات کلیدی است. با اجرای اقدامات پیشگیرانه ساده و در عین حال موثر، می توانید به محافظت از سلامت دندان کودک خود کمک کنید. برخی از اقدامات پیشگیرانه ضروری در این خصوص که توسط متخصص دندانپزشکی اطفال انجام می شود عبارتند از:

– آموزش اقدامات مناسب بهداشت دهان و دندان

آموزش اصول بهداشت دهان و دندان به کودک از سنین پایین بسیار مهم است. دندانپزشک معمولا به شما آموزش خواهد داد که چطور بهداشت دهان و دندان کودک خود را از زمان رویش اولین دندان ها حفظ کنید.

با تمیز کردن ملایم لثه های کودک خود با یک پارچه نرم یا مسواک نوزاد شروع کنید. به محض رویش اولین دندان، مسواک زدن را با یک مسواک کوچک با موهای نرم شروع کنید. همانطور که کودک شما رشد می کند، او را تشویق کنید که حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزند و روزانه از نخ دندان استفاده کند.

– راهنمایی درباره رژیم غذایی جهت دستیابی به سلامت دهان و دندان

رژیم غذایی متعادل نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان دارد. متخصص دندانپزشکی کودکان به شما آموزش می دهد که به طور موثر تنقلات و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید، زیرا این موارد می توانند به پوسیدگی دندان کمک کنند. دندانپزشک همچنین به شما آموزش خواهد داد که چه نوع رژیم غذایی برای سلامت دندان ها در نظر بگیرید. مثلا شما باید کودک خود را به مصرف انواع میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی که سرشار از مواد مغذی ضروری برای دندان ها و لثه های سالم هستند تشویق کنید.

رژیم غذایی سالم برای دهان و دندان کودکان

– انجام معاینات منظم و روتین دندانپزشکی

معاینات منظم دندانپزشکی برای جلوگیری از مشکلات دندانی و تشخیص زودهنگام مشکلات ضروری است. برای معاینه، تمیز کردن و درمان های پیشگیرانه به طور منظم به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. این بازدیدها همچنین فرصتی برای رسیدگی به هر گونه نگرانی یا سؤالی که ممکن است در مورد سلامت دندان کودک خود داشته باشید را فراهم می کند.

+ مدیریت اضطراب دندانپزشکی در کودکان

اضطراب، ترس یا فوبیای دندانپزشکی یک نگرانی رایج برای بسیاری از کودکان است. خوشبختانه، دندانپزشکان اطفال در مدیریت و کاهش اضطراب دندانی در بیماران جوان به خوبی آموزش دیده اند. چند استراتژی مهم متخصصان در این خصوص عبارتند از:

مدیریت اضطراب توسط متخصص دندانپزشکی کودکان

– ارتباطات و آموزش

دندانپزشکان اطفال از تکنیک های ارتباطی متناسب با سن و سال کودک استفاده می کنند تا مسائل را به کودکان توضیح دهند و به آنها کمک کنند با درمان ها کنار بیایند. آنها برای پاسخ به هر سوالی وقت می گذارند و به نگرانی هایی که ممکن است فرزند شما داشته باشد رسیدگی کنند و حس اعتماد و راحتی را در کودک ایجاد می کنند.

– تکنیک های حواس پرتی

مطب های دندانپزشکی کودکان اغلب برای کمک به کاهش اضطراب در طول ویزیت دندانپزشکی، تکنین های حواس پرتی را پیاده می کنند. این ها ممکن است شامل اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها یا حتی برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌هایی باشد که کودکان را در طول قرار ملاقاتشان مشغول نگه دارند.

استفاده از تکنیک حواسپرتی کودکان توسط دندانپزشک

– دندانپزشکی آرام بخش

در برخی موارد، زمانی که کودک سطوح بالایی از اضطراب دندانپزشکی را تجربه می کند یا نیاز به درمان گسترده دندانپزشکی دارد، بیحسی و آرامبخشی ممکن است یک گزینه پیش رو باشد. متخصصین دندانپزشکی کودکان می توانند سطوح مختلفی از آرامبخشی را ارائه دهند، از اکسید نیتروژن خفیف (گاز خنده) تا آرام بخشی عمیق تر یا بیهوشی عمومی تا از راحتی و ایمنی کودک شما در طول عمل اطمینان حاصل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.